مراسم خاکسپاری مرحوم استاد محمدرضا شجریان استاد آواز ایران با حضور اعضای خانواده و جمع زیادی از علاقه‌مندان و دوستدارانش در آرامگاه فردوسی مشهد صبح شنبه 19 مهر ماه انجام شد.

پیکر مرحوم شجریان پس از ورود به محل آرامگاه فردوسی و وداع خانواده و دوستدارانش با وی درون خانه ابدی قرار گرفت.

در مراسم تدفین، همایون شجریان، پسر استاد شجریان، بیان داشت:
حرفی که در اینجا قصد دارم عنوان کنم، این است که هزار دستان موسیقی ایران را به خاک سپردیم و به این مصرع شعر اشاره می‌کنم «به نام خداوند جان و خرد»، همان‌طور که خرد، خرد خدایی است، جان هم، خدایی است.

ایشان ادامه داد: ما آرامش و اعتبار خود را از شما مردم می‌گیریم، باعث همه صبر و شکیبایی ما شما هستید و از همه تشکر می‌کنم که با همه سختی‌های موجود در مراسم تشییع و تدفین استاد شجریان شرکت کردید.

اگر این امکان وجود داشت، میلیون‌ها نفر از شما عزیزان می‌توانستند در این مراسم شرکت کنند، من به دستان شما بوسه می‌زنم.

 


در مراسم تدفین استاد شجریان بستگان و خانواده ایشان به ویژه همایون و مژگان فرزندان هنرمند استاد آواز ایران، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مسوولان استانی، پیشکسوتان عرصه موسیقی، هنرمندان و علاقه‌مندان به استاد حضور داشتند.


لازم به ذکر است هتل فرهنگ و هنر افتخار میزبانی از هنرمندان برجسته کشور و همچنین همراهان و شاگردان مرحوم شجریان را در این مدت داشته است.

استاد محمد رضا شجریان، خواننده، آهنگساز و خوشنویس، در تاریخ 1 مهر 1319 در مشهد، به دنیا آمد و پس از 80 سال زندگی، در 17 مهرماه 1399 و پس از چند سال ابتلا به سرطان، درگذشت. ایشان در طول عمر هنری خود شاگردان بسیاری را به دنیای هنر معرفی کرد، خوانندگان سرشناسی چون ایرج بسطامی، حسام‌الدین سراج، حمیدرضا نوربخش، علی جهاندار و پسرش همایون از جمله شاگردان شجریان هستند.