عمار بن یاسر که مادرش سمیه اولین زن شهید در راه خدا بود، از جوانان پیشتاز در ایمان و هجرت است. در اولین روز‌های جلوه دین اسلام، همراه پدر و مادرش شکنجه‌های کفار را تحمل کرد.

 

عمار بن یاسر یکی از چهار مرد بزرگ دوران خود و یکی از پیش قدمان در دین اسلام بود. سه مرد دیگر عبارتند از ابوذر، مقداد و سلمان. پدر و مادر عمار در راه دین اسلام و دفاع از حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم شکنجه‌های فراوانی را تحمّل کردند و در آخر به شهادت رسیدند.

عمّار بن یاسر (نام کامل:عمار بن یاسر بن عامر بن مالک) ملقب به ابوالیقظان، از صحابیون حضرت محمد پیامبر اسلام و بعد‌ها از طرفداران علی بن ابی طالب صلوات الله علیه گردید.

عمار بن یاسر که مادرش سمیه اولین زن شهید در راه خدا بود، از جوانان پیشتاز در ایمان و هجرت است. در اولین روز‌های جلوه دین اسلام، همراه پدر و مادرش شکنجه‌های کفار را تحمل کرد.

عمار بن یاسر از یاران پیامبر

عمار در کنار سلمان، مقداد و ابوذر غفاری از اولین شیعیان دانسته شده اند که در زمان حضرت محمد صلی الله علیه و آله به این نام شناخته شده اند.

طبق روایتی، عمار بعد از سی و چند نفر مسلمان شد و بنابر روایتی دیگر، یکی از هفت تن مسلمان نخست بود. کفار، عمار را مجبور کردند که به حضرت محمد (ص) فحش بدهد؛ رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم عذر وی را پذیرفت و به او فرمود درصورتی که دیگربار هم مجبورش کردند، چنین کند. در پی این اتفاق بود که آیه (مَن کفَرَ بِاللَّهِ مِن بَعْدِ إِیمَانِهِ إِلَّا مَنْ أُکرِ هَ وَقَلْبُهُ مُطْمَئِنٌّ بِالْإِیمَانِ). (هر کس بعد از ایمان آوردن خود، به خدا کفر ورزد [ عذابی سخت خواهد داشت]مگر آن کس که مجبور شده [ ولی]قلبش به ایمان اطمینان دارد.) نازل شد.

شهادت عمار بن یاسر

عمار بن یاسر در جنگ صفین در صفر یا ربیع الثانی سال ۳۷ق به شهادت رسید. حضرت علی علیه السلام بر او نماز گزارد. عمار در زمان شهادت، بیش از نود سال داشت. بعضی ۹۳، بعضی ۹۱ و برخی ۹۲ سال گفته اند.

شهادت عمار در جنگ صفین به دست سپاهیان معاویه، پیوسته از عوامل سرزنش معاویه و از دلایل حقانیت امام علی علیه السلام در این جنگ شناخته شده است. علت این مسأله، حدیثی از حضرت محمد (صلی الله علیه و آله وسلم) بود که قاتل عمار را، جمعی باغی (یعنی گروه خارج از اطاعت امام عادل) معرفی می‌کرد.

زندگی‌نامه عمار بن یاسر

آرامگاه عمار بن یاسر

قبر عمار در محل شهادتش در استان رقه در سوریه قرار دارد. در کنار آرامگاه عمار یاسر، قبر چند تن از شهیدان جنگ صفین من جمله اویس قرنی و اُبَی بن قیس قرار دارد