هشتم ربیع الاول سالروز شهادت امام حسن عسگری علیه السلام پدر بزرگوار بقیة الله الاعظم حجت بن الحسن العسگری عج الله تعالی فرجه الشریف در سال ۲۶۰ هجری قمری میباشد

امام حسن عسکری  علیه السلام، پدر امام زمان (عج) در سن ۲۲ سالگی به امامت رسیدند و در ۲۸ سالگی به دست معتمد عباسی لعنت الله علیه به وسیله خورراندن سم بشهادت رسیدند.

امام حسن عسکری علیه السلام فرزند بزرگوار امام هادی علیه السلام هستند. نام ایشان حسن و کنیه وی ابومحمد بود. در بعضی منابع کنیه‌های ابوالحجه، ابوالحسن و ابوالقائم نیز برای ایشان ذکر شده است. ایشان با بانویی که مادر امام زمان (عج الله تعالی فرجه الشریف) است ازدواج کردند. نام این بانوی بزرگوار را نرجس خاتون و در برخی منابع ملیکا ذکر کرده‌اند. همچنین گفته شده است که این بانو نوه قیصر روم و از خاندان شمعون، وصی بلا فصل حضرت مسیح است. در مورد تعداد فرزندان ایشان نیز اختلاف نظر وجود دارد ولی اکثر منابع امام زمان (عج الله تعالی فرجه الشریف) را تنها فرزند ایشان می‌دانند.

امام یازدهم در شهر سامرا به شهادت رسیدند و در کنار مرقد پدر بزرگوارشان امام هادی علیه السلام دفن شدند. مرقد این دو امام به حرم عسکریین مشهور است و یکی از زیارتگاه‌های شیعیان در شهر عراق به شمار می‌رود.

 

سامرا حرم مطهر امام حسن عسگری علیه السلام

                                                                                                                                                                                                                                   

روابط عمومی هتل فرهنگ و هنر